Здуття живота: чи є привід для занепокоєння?

Метеоризм – явище хоч і тимчасове, але малоприємне. Люди в таких випадках скаржаться на відчуття переповненості у животі та почуття розпирання зсередини. Якщо перед цим ви їли квасолю або капусту, то неприємні відчуття можна пояснити. Але якщо здуття тривале, болісне і виникає періодично, то варто звернутися до лікаря-гастроентеролога. Досвідчений лікар може відрізнити реальне здуття живота від уявного, уважно вивчивши анамнез і провівши докладне зовнішнє обстеження.
У здорових людей здуття живота може виникати з таких причин:
1. Переїдання продуктів багатих на клітковину (бобові, капуста, морква тощо).
2. Заковтування великих порцій повітря в процесі квапливої ​​їжі з поганим пережовуванням їжі або при розмові під час їжі. До половини обсягу газів у шлунку припадає саме на частку проковтнутого повітря.
3. Вживання різних газировок. Деяка кількість повітря видаляється зі шлунка мимовільно або при відрижці, більша частина надходить у кишечник.
4. Здуття може турбувати людей, що палять. Особливо, якщо курити під час їжі.
5. Захворювання носоглотки, підвищене слиновиділення або погано підібрані зубні протези зумовлюють частіші ковтальні рухи, що також призводить до збільшення об’єму повітря, що заковтується.
6. Надмірне поїдання здобних та солодких продуктів. Вони багаті на легкозасвоювані вуглеводи, що викликають реакцію бродіння і згодом посилене газоутворення.
7. Попадання в організм у великих кількостях крохмалю та клітковини. Ці речовини містяться в житньому чорному хлібі, бобових культурах, картоплі, капусті, яблуках.

Здуття як симптом

Іноді зміна розмірів шлунка та інших відділів травного тракту може свідчити про серйозні захворювання. Це може бути пухлина чи кишкова непрохідність. Здутий живіт може бути наслідком порушеної рухової функції кишок, проблем із кровообігом при варикозі, коли кров застоюється у венозній мережі кишківника. Щоб правильно діагностувати захворювання потрібно пройти консультацію у лікаря-гастроентеролога, здати аналізи та пройти апаратне обстеження органів черевної порожнини. Нестача певного ферменту в організмі здатна викликати гази. Наприклад, фермент лактаза, відповідальний за розщеплення складного молочного цукру, виробляється у тонких відділах кишечника. Коли його недостатньо, молоко з нерозщепленим молочним цукром проходить у товстий кишківник, де й перетравлюється вже за допомогою місцевої мікрофлори. Цей процес викликає активне газоутворення. Через це з’являється відчуття розпирання та здуття живота після їжі. Панкреатична недостатність через патологію підшлункової залози, наприклад, при гострих та хронічних панкреатитах, призводить до порушення перетравлення та всмоктування їжі в кишечнику. В результаті спостерігаються здуття живота, збільшення об’єму калових мас і жирний стілець, який залишається на стінках унітазу при змиванні. Дисбактеріоз може бути причиною метеоризму. При дисбактеріозі порушується склад мікрофлори кишечника, тобто баланс між кількістю умовно-патогенних та “корисних” бактерій. Обидва види бактерій живуть у нашому організмі. Поки людина здорова, необхідні для нормального травлення корисні мікроорганізми легко придушують патогенні. Коли кількість патогенної мікрофлори в кишечнику збільшується, порушується нормальна переробка їжі, і внаслідок домінування гнильних процесів різко підвищується газоутворення.

Як розпізнати?

Все починається з того, що сам пацієнт відчуває дискомфорт: хочеться послабити пояс або одягнути одяг більшого розміру; будь-яке фізичне утиск органів черевної порожнини приносить неприємні відчуття. В інших випадках навіть значне за розмірами розтяг може місяцями залишатися непоміченим. Таке буває при надмірній вазі або безсимптомній черевній водянці (асциті). Черевна стінка розтягується поступово. Процес можна розпізнати при наступних симптомах: відчуття “натягу” у бічних областях живота, у пахвинній ділянці, а також неясні хворобливі відчуття у попереку.